Ciemieniucha : problem natury estetycznej?

  Kategoria: Dziecko
  Komentarze: Możliwość komentowania Ciemieniucha : problem natury estetycznej? została wyłączona

Ciemieniucha to częsta przypadłość, która występuje u małych dzieci w pierwszych latach życia. Niekiedy może nie znikać nawet po pierwszych urodzinach i sprawiać problemy rodzicom dzieci dwuletnich. Na szczęście krótkie poszukiwanie i testowanie różnych metod usuwania ciemieniuchy pozwala w większości wypadków odnaleźć najlepszą dla siebie metodę.

Jak wygląda ciemieniucha?
Ciemieniucha to zmiana pojawiająca się na owłosionej skórze głowy oraz niekiedy również w okolicy brwi maluszka lub okolicach noska. Najczęstsze miejsce występowania ciemieniuchy to wspomniane: ciemię, które pozwoliło na stworzenie nazwy dolegliwości małych dzieci.
Ciemieniucha objawia się pod postacią żółtych, beżowych lub brązowych łusek, które jednak nie swędzą i nie stanowią jakiegokolwiek dyskomfortu dla najmłodszych. Stanowią jedynie problem natury estetycznej.

To nie choroba
Ciemieniucha nie jest chorobą, jest natomiast częstą przypadłością, stąd wielu ekspertów postrzega ją jako zmianę czysto fizjologiczną i nie przywiązuje do niej zbyt dużej uwagi. Ciemieniucha jest stanem zapalnym o charakterze łojotokowym.

Jak usunąć ciemieniuchę?
Zmiany na skórze w postaci ciemieniuchy często się nawarstwiają i utrudniają oddychanie. Z tego powodu nie można ich ignorować, nawet niewielkich ognisk i zaleca się wybrać odpowiedni sposób pielęgnacji. Najczęściej z ciemieniuchą można poradzić sobie domowymi sposobami, na przykład poprzez stosowanie oliwki dla dzieci.
Wystarczy pokryć skórę dziecka na 15-20 minut przed kąpielą, by później w trakcie mycia, usunąć użyty preparat. Można również wybrać inną metodę, opartą na stosowaniu popularnych kosmetyków, w większości dostępnych w aptece. Zawsze po umyciu głowy i usunięciu użytego preparatu zaleca się sięgnięcie po miękką szczoteczkę do włosów i usunięcie łusek. Jeśli kilka minut, w trakcie których pozostawimy wybrany środek nie wystarczy, można pozostawić go na całą noc i głowę malca umyć dopiero na następny dzień. W międzyczasie dla lepszego efektu warto użyć bawełnianej czapeczki.
Innym sposobem jest wypróbowanie maseczki z płatków owsianych. Wykonujemy ją poprzez zalanie płatków owsianych gorącą wodą. Gdy płatki zmiękną i trochę ostygną, zaleca się nałożyć je na głowę maluszka. Po kilku minutach zmywamy maseczkę z głowy. Metoda ta może być jednak mało praktyczna ze względu na wiek dziecka.

Niezależnie od tego, jaką metodę walki z ciemieniuchą wybierzemy, należy nastawić się na systematyczność oraz unikać szybkich sposobów usuwania łusek, przykładowo nie zaleca się zdrapywania z głowy ciemieniuchy, by nie dopuścić do uszkodzeń i wtórnych nadkażeń.

Kiedy do lekarza?
Jeśli ciemieniucha po jednym-dwóch tygodniach stosowania domowych czy ogólnodostępnych preparatów aptecznych nie mija, zaleca się udanie do lekarza. Pediatra powinien zapisać prosty roztwór do nanoszenia na miejsca z ciemieniuchą, który pozwoli skutecznie poradzić sobie z problemem. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy zmiany przenoszą się na ciało i na skórze głowy są coraz większe.


Comments are closed for this post.