O serwisie


Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety, kiedy zmienia się nie tylko jej ciało, ale przede wszystkim dusza. Przyszła mama nagle odkrywa w sobie cechy, myśli i potrzeby, których obecności wcześniej się nie spodziewała. Przewartościowuje swój świat i całkiem na nowo układa swoją rzeczywistość. W tej swoistej i osobistej przemianie pomagają szalejące hormony, zmieniająca się praca niemal wszystkich układów, a również rewolucje w mózgu, których występowanie w ciąży udało się odkryć naukowcom.
Im bliżej porodu, tym przyszła mama ma większą świadomość tego, co się wkrótce stanie w jej życiu. Przyjdzie na świat nowy człowiek, za którego ona będzie odtąd odpowiedzialna. Zanim pomyśli o sobie, będzie musiała zadbać o komfort małego człowieka, zadbać nie tylko o podstawy – ciepły posiłek i własne łóżeczko, ale przede wszystkim o dobre warunki do harmonijnego rozwoju – spokój, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Już nie będzie panem swojego czasu, ale wraz z wieloma wyrzeczeniami zyska coś ważniejszego – piękne chwile, które zapiszą się na nowej karcie jej życia – rozpoczynając fascynujący okres macierzyństwa. Czas, który wiele kobiet uznaje za najpiękniejszy w ich życiu, pozwalający im na spełnienie – to właśnie czas, kiedy stają się mamami – co ze zdumieniem odkrywają panie koncentrujące się dotychczas na rozwoju kariery, niemyślące, że kiedykolwiek zostaną matkami.
Naukowcy przekonują, że ciąża rozwija się nieprzypadkowo przez 9 miesięcy. Idą o krok dalej. Gdyby nie dynamicznie powiększający się mózg, specjalizujący się w coraz bardziej zaawansowanych technikach analizy, który dynamicznie rośnie, Matka Natura nie musiałaby przerywać ciąży po 9 miesięcy (poród w tym momencie jest konieczny ze względu na to, że później przeciętna kobieta nie byłaby w stanie urodzić naturalnie). Z punktu dobra dziecka ciąża powinna trwać o 3miesiące dłużej. Nie bez przyczyny pierwsze 90 dni po porodzie nazywanych jest przez naukowców IV trymestrem. Dla noworodka stanowi on trudny, a jednocześnie bardzo potrzebny okres adaptacji do nowych warunków poza brzuchem mamy. Dla mamy natomiast to czas – na poznawanie maluszka i naukę życia w nowej rzeczywistości.

Inspirujące, ciekawe informacje o ciąży?
Zostań u nas dłużej!