Obliczenie dni płodnych

  Kategoria: Ciąża
  Komentarze: Możliwość komentowania Obliczenie dni płodnych została wyłączona

Cykl menstruacyjny kobiety, dni płodne i owulacja to pojęcia, które powinny być znane przez wszystkie osoby rozpoczynające życie seksualne. Są niezbędne do planowania rodziny, a także zapobiegania niechcianej ciąży. Na początek warto poznać najważniejszą terminologię, a w dokładnych obliczeniach pomoże już kalkulator dni płodnych. 

Owulacja 

Owulacja to okres największej szansy zajścia w ciążę, nazywany także jajeczkowaniem. W czasie owulacji dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika do światła jajowodu. Komórka, w momencie opuszczenia jajowodu traci otaczający ją dotychczas pęcherzyk i staje się zdolna do zapłodnienia. Od tej pory komórka powoli przesuwa się przez jajowód do macicy. Czas od momentu uwolnienia komórki z jajnika do dotarcia do macicy trwa około 1 dnia. Jest to niezwykle krótki, ale jakże płodny okres. 

Dni płodne

Dni płodne są niewłaściwie utożsamiane z owulacją, natomiast to nieco inna kwestia. Są to dni, w których istnieje szansa zapłodnienia, ze względu na bliskość terminu owulacji.

Komórka jajowa żyje zaledwie 1 dzień (owulacja), natomiast plemniki w dogodnych warunkach mogą żyć około 2 dni, Jeżeli zatem plemniki dostaną się do dróg rodnych kobiety kilka dni przed owulacją są zdolne do zapłonienia od razu w momencie uwolnienia komórki jajkowej z jajnika. Przyjmując, że owulacja może być nieco ruchoma, dni płodne obejmują okres okołoowulacyjny,a nie samą owulację. Dni płodne rozpoczynają się 1-2 dni przed owulacją i trwają do dnia po jej zakończeniu. 

Kalkulator dni płodnych 

Kalkulator dni płodnych to narzędzie pomagające z dużą dokładnością obliczyć dni w cyklu miesiączkowym kobiety, w których ma największą szansę zajść w ciążę. Metoda obliczeń opiera się na wykorzystaniu informacji o długości i regularności cyklów w ciągu roku kalendarzowego.

Prawidłowy cykl menstruacyjny kobiet trwa od 25 do 35 dni, natomiast średnio jest to 28 dni. Oznacza to, że co 28 dni pojawia się miesiączka (o ile nie doszło do zapłodnienia). 1 dzień cyklu to zawsze pierwszy dzień miesiączki i od niego należy liczyć długość cyklu menstruacyjnego. Owulacja przypada na 14 dzień od dnia planowanego zakończenia cyklu. Dni płodne natomiast obejmują okres od około 2 dni wcześniej i dzień po jajeczkowaniu. 

Należy pamiętać, że metoda obliczeń za pomocą kalkulatora sprawdza się wówczas, gdy cykle są regularne. Wiele czynników może wpłynąć na rozregulowanie cykli i przesunięcie się dni płodnych oraz owulacji, np. stres, zła dieta, wiek. W celu dokładniejszego oszacowania okresu najwyższej płodności należy obserwować swoje ciało. Symptomy, które wskazują na dni płodne to:

– podwyższona temperatura ciała o około 0,3ºC

– zmiana konsystencji śluzu pochwowego w kierunku przezroczystego, bardziej płynnego (przypomina surowe białko jaja) 

– wzdęcie brzucha

Kobiety w dniu owulacji mogą odczuwać kłucie w dole brzucha, a także obserwować nadmierną ilość śluzu pochwowego. Na skutek działania hormonów, naturalnie zwiększa się również poziom libido.


Comments are closed for this post.