Zęby w ciąży – których zabiegów lepiej unikać

  Kategoria: Ciąża
  Komentarze: Możliwość komentowania Zęby w ciąży – których zabiegów lepiej unikać została wyłączona

dentysta-ciaza

Jesteś w ciąży – to radosny czas, w którym masz wiele powodów do uśmiechu. W Twoim brzuchu rośnie nowe życie.
Jednak czy Twoje zęby są w dobrej kondycji? Czy pokazywanie ich nie będzie dla Ciebie w tym szczególnym okresie bolesne?
Na jakie zabiegi możesz się udać? Czy w końcu stan zębów nie wpłynie negatywnie na rozwój maluszka? Jeśli jesteś w ciąży, to co poniżej po prostu musisz wiedzieć.

Stany zapalne a ciąża
W ciąży wszelkie stany zapalne nie są korzystne. Dlatego najlepiej zanim zajdziemy w ciążę sprawdźmy stan uzębienia u dentysty i wyleczmy wszelkie ubytki. Oczywiście jeśli dziury w zębach pojawią się już po zajściu w ciążę, leczenie ich również jest wskazane. Gdy poinformujesz lekarza, że jesteś w ciąży, zastosuje on znieczulenie, które nie będzie szkodliwe dla dziecka.
Powiadomienie o ciąży jest szczególnie wskazane podczas wykonywania prześwietleń RTG zębów. Zabiegi te nie są wskazane w ciąży.

Wybielanie zębów w ciąży
Chcesz mieć piękne, białe zęby w ciąży? Choć nie udowodniono, że środki wybielające zęby mają niekorzystny wpływ na przebieg ciąży, to zabieg wybielania zębów należy do tego, bez którego można sobie wyobrazić oczekiwanie na dziecko. Lepiej preparatów wybielających nie stosować. Na wszelki wypadek, by potem nie żałować.

Co możesz zrobić zamiast tego? Na pewno myć zęby każdego dnia dokładnie zwykłą szczoteczką lub szczoteczką elektryczną oraz oczyszczać miejsca między nimi, używając do tego celu dobrej nici dentystycznej.

Lakowanie w ciąży
Jeśli planujemy wykonać lakowanie, odpuśćmy sobie tej zabieg w ciąży. Co prawda nie udowodniono negatywnego wpływu lakowania na przebieg ciąży, jednak bezpieczniej zabieg ten wykonać już po rozwiązaniu.

Poza tym warto pamiętać, że zęby i dziąsła są bardziej wrażliwe w ciąży, dlatego wszelkie zabiegi – lakowanie, wybielanie mogą być w tym okresie bardziej nieprzyjemne.


Comments are closed for this post.