Wczesne objawy ciąży
Kategoria: Ciąża
Komentarze: Możliwość komentowania Wczesne objawy ciąży została wyłączona
Nierzadko o byciu w ciąży kobiety dowiadują się w drugim czy trzecim miesiącu. Organizm wysyła jednak pewne sygnały, które wskazują na to, że w ciele zaczyna rozwijać się nowe życie. Najbardziej oczywistym jest zaprzestanie miesiączkowania. Co jeszcze ciało stara się kobiecie powiedzieć?
Kiedy pierwsze objawy?
Połączenie się komórki jajowej i plemnika nie jest wiadome od razu. Pierwsze objawy zapłodnienia można zaobserwować dopiero w tydzień po stosunku. Dochodzi wówczas do zagnieżdżenia się komórki w macicy. Za pierwsze symptomy stanu „odmiennego” uznaje się zwiększenie temperatury ciała, okazjonalne bóle w okolicach brzucha, nabrzmiałe piersi lub zmianę ich kształtu. Organizm zaczyna reagować jak przed miesiączką – brzuch staje się wzdęty, ciało nabiera wody, a sama kobieta przeżywa istne huśtawki nastrojów. Zamiast normalnego, dość obfitego krwawienia miesiączkowego, pojawia się lekkie plamienie. W tym czasie wiele kobiet myli takie plamienie z faktycznym okresem, dlatego pozostaje nieświadome swego brzemiennego stanu. W dwa tygodnie po zapłodnieniu kobieta zaczyna odczuwać zmianę metabolizmu – czuje głód i jednocześnie jej trawienie jest znacznie przyśpieszone. Zachowanie zaczyna być oparte na zasadzie skrajności – raz kobieta odczuwa duży przypływ energii, by po chwili opadać z sił. Staje się bardziej wyczulona na drażniące ją zapachy, do tego jej nos może być zapchany, mimo że sama nie przeżywa żadnego przeziębienia czy infekcji.
Co potem?
Do innych, nie tak już wczesnych, objawów ciąży należą mdłości. Związane są one z wymienioną wyżej zwiększoną wrażliwością na drażniące nos kobiety zapachy. W niektórych przypadkach zdarzają się nawet omdlenia. Ze względu na to, że poziom hormonu HCG gwałtowanie się podwyższa, kobieta zaczyna odczuwać coraz częstszą potrzebę oddawania moczu. W zasadzie to od poziomu tego właśnie hormonu wynik testu ustala się jako pozytywny lub negatywny. Zmiany nastrojów zdarzają się w pierwszym miesiącu ciąży coraz częściej, do tego kobieta może odczuwać zawroty głowy.
Kiedy zrobić test ciążowy?
Wynik testu ciążowego zależy od poziomu stężenia hormonu HCG we krwi. To on odpowiada za pojawienie się dwóch kresek na teście. Z tym, że jego stężenie w początkowym okresie ciąży może nie być widoczne. Jeżeli test wyszedł negatywnie, ale miesiączka dalej się nie pojawiła, to najlepiej wybrać się do lekarza lub przychodzi w celu zrobienia na przykład testu krwi. Tylko taki laboratoryjny wynik daje nam sto procent pewności co do ciąży lub jej braku.