Zmęczenie w ciąży – da się przeżyć?

  Kategoria: Ciąża
  Komentarze: Możliwość komentowania Zmęczenie w ciąży – da się przeżyć? została wyłączona

Ciąża to okres dynamicznych zmian, kiedy wszystko dzieje się jak w kalejdoskopie. Zmienia się zarówno ciało, ale dużo większym rewolucjom podlega psychika, priorytety, oczekiwania, potrzeby.

Emocje w naturalny sposób torują drogę temu, co ma się wydarzyć. Przygotowują na nowe. Są oznaką mądrości natury. Jednym z objawów ciąży, który towarzyszy szczególnie pierwszemu i trzeciemu trymestrowi, jest zmęczenie. Czym uczucie znużenia i wyczerpania tak naprawdę jest?

Jak maraton
Ciążę porównuje się do maratonu lub zdobyciem wysokiego szczytu w górach. Wysiłek związany z donoszeniem ciąży jest dla kobiecego ciała ogromny, można określić go jako przekroczenie pewnych granic, szok i praca na najwyższych obrotach. Nie bez przyczyny ktoś dokonał takiego właśnie porównania: maraton lub wspinaczka na górę. Nie bez racji zaleca się również odpoczynek przed ponownym zajściem w ciąży. Potrzeba czasu, by organizm się zregenerował po jednej ciąży i miał możliwość otwarcia się na nowe życie. Potrzeba co najmniej kilku miesięcy…

Jesteś zmęczona? Dbaj o siebie
Organizm jest mądry, ciało wie, czego mu potrzeba. Instynkty są silne, podobnie jak zmęczenie w ciąży, które karze przyszłej mamie odpoczywać. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Cel jest jeden: zapewnienie najwłaściwszych warunków rozwoju dziecku. Odpoczywająca, dbająca o siebie mama to zdrowe i silne dziecko.
Dlatego biologia tak to wymyśliła, by wszystkie mało istotne sprawy na czas ciąży odstawić na boczny, mniej ważny tor.

Zwolnij tempo
Ciąża to okres, w którym warto zwolnić tempo, pozwalając sobie na rozpieszczanie. Ma to sens również z innego powodu: gdy rodzi się dziecko ilość czasu drastycznie spada i zwyczajnie można tęsknić za czasami, kiedy było się panem własnego życia i kalendarza. Dlatego kiedy jest taka okazja i wszyscy temu przyklaskują, warto o siebie zadbać.

Zadbaj o hobby
Zmęczenie w ciąży można celebrować, rozkoszując się lenistwem na kanapie, relaksowaniem się z książką w ręku czy też przed telewizorem, oglądając ciekawe filmy. Warto w okresie ciąży naładować akumulatory, bo wyrzeczenia, jakie stoją przed rodzicami maluszka po porodzie i wyzwania, które niesie nowa sytuacja są aż nazbyt duże.


Comments are closed for this post.