6 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 6 tydzień ciąży została wyłączona

Wiele kobiet właśnie w szóstym tygodniu ciąży dowiaduje się o tym, że zostaną mamami. Nierzadko to właśnie na tym etapie odwiedzają po raz pierwszy w ciąży gabinet ginekologa, gdzie zostają wykonane podstawowe badania, w tym usg, potwierdzające obecność zarodka w jamie macicy.

Na monitorze można już wyraźnie zauważyć płyn owodniowy i „małą kijaneczkę”, która z każdym dniem dynamicznie się rozwija. Poza tym pierwsze zmiany obserwuje się w ciele przyszłej mamy: wyraźnie widać zmiany w piersiach. Biust staje się tkliwy, powiększony, dodatkowo można obserwować zmiany nastrojów oraz drażliwość. Niektóre przyszłe mamy już na tym etapie odczuwają mdłości, które nierzadko kończą się wymiotami: dość nieprzyjemnymi dla kobiety, ale obojętnymi dla dziecka.

Dzieci znajdujące się w macicy są mierzone przez lekarza od głowy do pośladków, w ten sposób na początku ciąży uzyskuje się wynik, który pozwala szybko ocenić wiek ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży jest to ważna informacja zwrotna, która pozwala bardzo dokładnie określić wiek ciąży, szczególnie tam, gdzie kobieta ma wątpliwości (nie jest w stanie wskazać terminu ostatniej miesiączki) lub gdzie są niejasne.

W 6 tygodniu ciąży, mimo że dziecko jest bardzo małe, następuje rozwój szczęk, policzków i podbródka. Na bokach tworzą się małe niewielkie przewody słuchowe a małe czarne kropki zmieniają się w oczy, które jednak, by po narodzinach mogły widzieć, muszą przejść jeszcze wiele zmian. Na początku oczy są zamknięte. Maluszek otworzy je dopiero pod koniec ciąży.

6 tydzień ciąży to również ważny okres dla rozwoju płuc, nerek, wątroby. Wszystkie te istotne z punktu funkcjonowania ciała organy zaczynają się kształtować na tym etapie. Ponadto serce bije już miarowo i pewnie. Prawidłowo: 80 razy na minutę, choć przy okazji ruchów płodu ma tendencję do przyspieszania.

Zobacz również 6 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.