Cięcie cesarskie – coraz częstsze?

  Kategoria: Ciąża
  Komentarze: Możliwość komentowania Cięcie cesarskie – coraz częstsze? została wyłączona

Cięcie cesarskie to alternatywa dla porodu drogami natury. Jest formą operacji, kończącą ciążę i pozwalającą na wydobycie dziecka z macicy. U swoich podstaw powstała jako sposób na ratowanie życia płodu i matki. Dzisiaj cięcie cesarskie jest często postrzegane jako sposób na uniknięcie bólu oraz ewentualnych komplikacji występujących często w przypadku porodu drogami natury.

Na czym polega cięcie cesarskie?
Cięcie cesarskie polega na przecięciu powłok brzucha: zarówno skóry, jak i mięśni i macicy. Kolejnym krokiem jest wydobycie dziecka oraz łożyska. W źródłach medycznych cięcie cesarskie jest postrzegane jako poważna operacja, którą można wykonywać jedynie wtedy, kiedy są ku temu wyraźnie przesłanki. Nie należy w ogóle rozpatrywać cesarki w kontekście zabiegu na życzenie, czy też sposobu na ułatwienie sobie porodu. Eksperci podkreślają, że naturalny poród jest dla dziecka zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy wykonuje się cięcie cesarskie?
Cięcie cesarskie może być przeprowadzone nagle, w sytuacji, kiedy stan kobiety lub płodu tego wymaga, gdy poród siłami natury nie postępuje i konieczne jest natychmiastowe przerwanie ciąży. Operacja może być również planowana. Przyszła mama może o niej wiedzieć w trakcie ciąży i może na zabieg się umówić. Zazwyczaj lekarz decyduje o cesarce z ściśle określonych powodów: badając dziecko oraz kobietę, wybiera ten sposób rozwiązania ciąży jako najbezpieczniejszy w danej sytuacji.

Czego można się spodziewać po cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której można dochodzić do siebie przez dłuższy czas. Zwyczajowo podaje się leki, jednak najczęściej przez osiem godzin. Na początku otrzymuje się bardzo mocne dawki, potem lżejsze, a na końcu zgodnie z samopoczuciem młodej mamy. Robi się wszystko, by kobieta mogła wstać z łóżka i samodzielnie się poruszać. Trzeba mieć jednak świadomość, że może być to trudne nawet przez dłuższy czas po porodzie. Dłuższa rekonwalescencja może utrudniać samodzielne sprawowanie opieki nad dzieckiem, a opóźnienie kontaktu z matką może utrudniać karmienie piersią.

Połóg po cięciu cesarskim
Wiele młodych mam ma wątpliwości, jak będzie wyglądał ich połóg po cięciu cesarskim. Tymczasem mimo różnic w przyjściu na świat, połóg zazwyczaj wygląda podobnie. Młoda mama musi się spodziewać krwawienia, osłabienia, nadmiernego pocenia się oraz zmian nastroju.
Po cięciu cesarskim należy się spodziewać bólu wokół rany na brzuchu. Na skutek działania znieczulenia można odczuwać drżenie ciała, zimno, bezwładność w mięśniach. Poza tym mogą pojawić się nudności, wymioty, bóle głowy (także silne), a nawet bóle gardła.

Jak się zachowywać?
Szybkość powrotu do zdrowia w dużym stopniu zależy od młodej mamy. Bardzo ważne jest to, by dążyć do tego, aby szybko usiąść oraz postawić pierwsze kroki po operacji. W ten sposób można zapobiec zakrzepom oraz zatorom. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że pierwsze wstanie z łóżka nie będzie zbyt proste, ale mimo to warto zrobić wszystko, by przełamać początkowe opory:psychiczne i fizyczne. W ten sposób można uniknąć poważniejszych problemów i skutków ubocznych samego cięcia cesarskiego.


Comments are closed for this post.