8 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 8 tydzień ciąży została wyłączona

Dziecko z każdym dniem rośnie w bardzo szybkim tempie. Na tym etapie ciąży jest miej więcej wielkości dużej maliny, jednak nie przypomina jeszcze takiego niemowlaka, jaki się urodzi, bliżej mu raczej do płaza. 🙂 Z każdym dniem nabiera jednak ludzkich kształtów. Ma już wargi, nos, powieki, nóżki i plecki. Rozwój nabiera rozpędu.

Podczas badania USG można ocenić już prędkość bicia serca dziecka. Jest ona bardzo duża. Zazwyczaj równa się 150 uderzeń na minutę, czyli przeciętnie dwa razy szybciej od osoby dorosłej.
Równie ważnym wydarzeniem w tym tygodniu jest wykonywanie ruchów przez dziecko. Są one jednak na tyle niewielkie, że matka nie może ich wyczuć. Ruchy na tym etapie są spontaniczne i nieuporządkowane. Maluszek nad nimi nie panuje w pełni.

W 8 tygodniu ciąży przeciętna kobieta odczuwa zmęczenie, rozdrażnienie, napięcie. Musi radzić sobie z mdłościami, wymiotami i częstym oddawaniem moczu. Częstym problemem jest zgaga i niestrawność. Mogą pojawić się okresowe omdlenia i zawroty głowy, które czynią codzienność bardzo nieprzewidywalną. Przyszłe mamy narzekają na niestabilność typową dla napięcia przedmiesiączkowego. Problemem może być też poczucie osamotnienia i niewytłumaczalna płaczliwość. Typowa jest z jednej strony radość, z drugiej osamotnienie, poczucie strachu i jednocześnie podniecenie.

Przyszłe mamy w różnym terminie uświadamiają sobie zmianę stanu. Niektóre już na tym etapie czują, że wiele się w ich życiu zmieniło.

Zobacz również 8 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.