7 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 7 tydzień ciąży została wyłączona

Nigdy wcześniej ani nigdy później człowiek nie rośnie tak szybko, jak na początku ciąży. Z każdym nowym dniem w zarodku zmienia się tak wiele, że aż trudno w to uwierzyć. Zdumiewający jest chociażby fakt, że w 7 tygodniu ciąży zarodek jest 10 000 razy większy niż w dniu zapłodnienia. Gdyby było to możliwe, można byłoby zauważyć go gołym okiem. Na bieżąco rozrastające się komórki mają już wielkość borówki amerykańskiej.

Najbardziej zmienia się głowa. To właśnie ona rośnie najszybciej, bo to w jej obszarze znajduje się centrum dowodzenia, które odpowiada za niemal cały rozwój. Żeby uzmysłowić sobie skalę i prędkość tych zmian, warto napisać, że każdej minuty dziecko otrzymuje 100 dodatkowych komórek.

Już na tym etapie maluszek ma usta i język oraz pomału powstają zawiązki kończyn górnych oraz dolnych. W kolejnych tygodniach będą one rosły oraz zostaną podzielone na odcinki, które z łatwością można wyróżnić u dzieci po porodzie czy u dorosłych.

W 7 tygodniu ciąży maluszek ma już nerki. Choć organ ten jest bardzo niewielki, to już na tym etapie zaczyna wykonywać swoją pracę, usuwając produkty przemiany materii oraz dbając o równowagę wewnętrzną.

Maluszek w kolejnych tygodniach będzie uczył się łykać wody płodowe oraz będzie na bieżąco usuwał z moczem zbędne produkty przemiany. Taki nieustanny trening jest mu niezmiernie potrzebny. Przyda się, gdy przyjdzie na świat i będzie musiał samodzielnie oddychać oraz kontrolować pracę aparatu mowy, niezbędną podczas jedzenia: ssania piersi lub butelki.

Zobacz również 7 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.