5 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 5 tydzień ciąży została wyłączona

Twoje dziecko nie przypomina jeszcze w żaden sposób maluszka, jakiego powitasz za niespełna dziewięć miesięcy. Bliżej mu do kijanki, która rośnie jak na drożdżach, wykorzystując każdą sekundę do dynamicznego wzrostu.

W 5 tygodniu ciąży zarodek jest mały. Oczywiście jest większy niż był tuż po zapłodnieniu, ale nadal nie dorównuje opuszkowi Twojego najmniejszego palca. Jego wielkość można porównać raczej do pestki pomarańczy. Mimo tak niewielkich rozmiarów, dziecko rozwija się w spektakularnym tempie. W każdym dniu dzieje się wiele nowych, bardzo istotnych rzeczy, a jedna zmiana przechodzi w kolejną, po to, by skomplikowany układ, jakim jest organizm ludzki mógł w pełni funkcjonować.

W piątym tygodniu rozrasta się serduszko i układ krwionośny, który jest pierwszym w pełni działającym układem w specjalizującym się w swoich funkcjach organizmie.

Malutkie serduszko ma kształt ziarenka maku i już na tym etapie jest zbudowane niemal tak samo jak serce dorosłej osoby: ma dwa kanaliki, które już na tym etapie biją, co można usłyszeć podczas badania USG w dobrym gabinecie ginekologicznym.

W piątym tygodniu powstaje również cewa nerwowa, która zmienia się następnie w mózg i kręgosłup. Na tym etapie jest jeszcze otwarta, ale wkrótce zostanie zamknięta. Jej prawidłowy rozwój jest zależny od diety młodej mamy. Uszkodzeniom cewy przeciwdziała suplementacja kwasem foliowym. Witaminę tę zaleca się przyjmować każdej kobiecie planującej potomstwo oraz wszystkim tym, w których przypadku zapłodnienie jest możliwe i ciąża (choćby nieplanowana) może się przydarzyć.

Zobacz również 5 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.