39 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Brak

Twoja macica, skóra, Twój brzuch są rozciągnięte do granic możliwości. Dziecko jakby ma tego świadomość, bo na tym etapie jego rośnięcie jest już powolniejsze. Niektóre maluszki robią sobie przerwę i nie rosną już. Czekają na wielki dzień, w którym przyjdą na świat i który już do końca życia będą świętować jako dzień swoich urodzin.

Jeśli potrzebujesz jakiś konkretnych danych, to warto zaznaczyć, że przeciętna masa płodu w 39 tygodniu wynosi od 3170 do 3630 gramów. Wzrost może się mieścić od około 48 centymetrów do 54 centymetrów.

Ostatnie dni ciąży to czas, kiedy rozwija się głównie mózg – dynamiczne tempo rozwoju mózgu będzie się utrzymywać przez pierwsze trzy lata, kiedy dziecko w oszałamiający sposób nie tylko się zmienia zewnętrznie, ale również dojrzewa psychicznie. Z noworodka zdanego zwłaszcza na mamę zmienia się w trzylatka ciekawego świata i gotowego spędzać kilka godzin w ciągu dnia bez rodziców.

Główka dziecka w tym tygodniu może nieco opaść – co ułatwi Ci oddychanie, zmniejszy zgagę, ale niestety może zwiększyć problem z chodzeniem. Możesz mieć wrażenie, że brzuch Ci zaraz spadnie na ziemię.

Zobacz również 39 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Bądź pierwszym który skomentuje ten wpis!

Twoja odpowiedź