38 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 38 tydzień ciąży została wyłączona

Twoje dziecko rośnie w charakterystyczny dla siebie sposób. Jeśli blisko mu do średniej, to na tym etapie waży około 3200 gramów i mierzy około 52 centymetrów (plus lub minus centymetr lub dwa).

Mimo że jest wystarczająco duże, dobrze rozwinięte, to nadal może nie mieć ochoty na przyjście na świat. Określenie kiedy bowiem nastąpi poród, jest dość trudne, zwłaszcza u wieloródek, u których zmiany mogą następować bardzo dynamicznie.

W związku z tym, że dziecku pozostały dwa, maksymalnie cztery tygodnie w brzuchu mamy, musi już być prawie przygotowany do porodu. Płód wygląda niemal tak samo, jak w trakcie porodu. Maluszek przypomina już noworodka. Musi jednak zadbać o pozbycie się chroniącej go mazi płodowej i lanugo. Poza tym ostatnie dni ciąży to czas na wytworzenie niezbędnego surfaktantu, substancji, która zapobiega sklejaniu się ścian pęcherzyków płucnych i przyleganiu ich do siebie.

Zamiast niecierpliwić się, wykorzystaj ostatnie dni ciąży i spróbuj się zrelaksować (wiem, jakie to trudne), obejrzyj filmy, na które być może później nie będziesz mieć czasu, wyjdź na spacer (jeśli możesz), porozmawiaj z bliską osobą. Sprawdź, czy wszystko jest gotowe na ten ważny dzień – poród.

Zobacz również 38 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.