36 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 36 tydzień ciąży została wyłączona

Właśnie rozpoczyna się dziewiąty miesiąc ciąży. Oznacza to, że gdyby poród nastąpił na tym etapie, dziecko miałoby bardzo duże szanse na przeżycie.

Maluszek waży już około 2700 gramów i mierzy 50 centymetrów. To już czyni go niemal gotowym, by przypatrzeć Ci się z bliska.

Dotąd dziecko jest odżywiane przez pępowinę. Twoja córka lub syn łyka płyn owodniowy i w ten sposób odbiera wszystkie smaki, które tworzą posiłki przez Ciebie zjedzone. Już wkrótce jednak maluszek położony na Twój brzuch będzie w stanie z pewnością przypełzać do piersi i całkiem instynktownie, ale dla Ciebie w niezwykle wzruszający sposób, zacząć ssać pierś, uruchamiając cały proces trawienia.

Maluszek w 36 tygodniu ciąży doskonali swoje odruchy, które będą stanowiły ważne umiejętności już po przyjściu na świat. Na ten moment jest to odruch chwytania i odruch źreniczny. Ten pierwszy pozwoli Ci poczuć silny uścisk maluszka tuż po porodzie. Noworodki najczęściej mają ściśnięte piąstki, co często utrudnia mycie małych rączek dziecka.

Co możesz czuć? Twój brzuch jest już naprawdę duży. Choć jego wielkość jest kwestią bardzo indywidualną, to na tym etapie ciąży on zazwyczaj mocno przyszłej mamie. Przesuwa środek ciężkości i zmienia sposób poruszania, co czyni każdą, nawet drobną czynność często mocno skomplikowaną. Nie trudno teraz o upadek, dlatego zwracaj uwagę na to, gdzie chodzisz i staraj się asekurować.

Zobacz również 36 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.