35 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 35 tydzień ciąży została wyłączona

Gdyby maluszek mógł się wyprostować i pokazać w całej okazałości, najpewniej odczytalibyśmy na mierze wzrost 50 centymetrów.  W tym tygodniu zmniejsza się przyrost długości ciała maluszka.

Przyrost masy ciała nie zmniejsza się i nadal wynosi zdumiewające 0,25 kilograma na tydzień. To sprawia, że przeciętne dziecko waży w tym okresie 2500 gramów. Do dnia urodzin maluszek będzie nadal przybierał na wadze, choć w przypadku ciąż po terminie często ten proces mocno spowalnia i maluszek nie rośnie już tak szybko jak wcześniej.

W ostatnich tygodniach ciąży bardzo szybko przebiega rozwój mózgu. Rozrastają się zwoje oraz wzrasta ilość połączeń między komórkami. To wszystko ma wpływ na wzrost głowy i rozbudowę jej wagi.

Głowa maluszka staje się coraz cięższa i stanowi ważną część ciała. To właśnie jej urodzenie jest najtrudniejsze podczas porodu. Oczywiście istnieje możliwość porodu pośladkowego, jednak naturalny poród jest łatwiejszy, kiedy to właśnie główka rodzi się pierwsza. Poza tym warto pamiętać, że mimo to, że główka jest duża, najczęściej jest też miękka i podczas porodu może dobrze dopasowywać się do kanału rodnego.

Nadal rozwijają się płuca dziecka i będą się one doskonalić aż do dnia porodu. Jest to długotrwały i żmudny proces, ale jego stopień skomplikowania wymaga precyzyjnych przygotowań.

Jak możesz się czuć na końcu ciąży? Twoje myśli zazwyczaj koncentrują się na dziecku. Możesz czuć się zniecierpliwiona i mocno chcieć, by ciąża w końcu dobiegła końca, a z drugiej strony czuć obawy dotyczące zdrowia dziecka i przebiegu samego porodu. Typowe jest również narastające roztargnienie i problemy z pamiętaniem o bieżących sprawach. Możesz czuć się również podekscytowana na samą myśl, że rozwiązanie jest blisko.

A jak aspekt fizyczny? Niestety nic a nic nie będzie Ci lżej. Duży brzuszek na pewno będzie naciskał na sąsiednie narządy. Ściśnięte pozostają jelita, żołądek, płuca. Możesz mieć problemy z zaczerpnięciem oddechu i swobodnym oddychaniem podczas wysiłku (poczucie braku powietrza), typowe są też dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zobacz również 35 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.