32 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 32 tydzień ciąży została wyłączona

To już ósmy miesiąc ciąży. Jesteś niemal na mecie!

Już naprawdę niedługo zobaczysz swoje maleństwo. Z tego powodu Twoje uczucia mogą być ambiwalentne: możesz albo rozkoszować się odmiennym stanem, celebrując to, co się dzieje z Twoim ciałem, z drugiej strony masz prawo być już mocno znużona ciążą i z wielką niecierpliwością oczekiwać rozwiązania. Każde emocje – radość, złość, wzruszenie, rozczarowanie i zniechęcenie są tutaj na miejscu i nie ma sensu się ich wstydzić.

Możesz być zmęczona także objawami towarzyszącymi przyszłym mamom na końcu ciąży. Narastające zmęczenie może być frustrujące, szczególnie jeśli przed ciążą byłaś aktywną osobą i w pełni samodzielną. Teraz z dużym trudem może przychodzić Ci proszenie o pomoc. Jednak nie bój się tego robić. Twoje samopoczucie i dobry stan maluszka są bardzo ważne i warto byś nauczyła się przyjmować pomoc.

Poza tym musisz radzić sobie nierzadko z bólem i opuchlizną nóg. Symptomy te mogą być tym bardziej uciążliwe latem i wiosną. Niestety naprawdę skutecznym sposobem jest odpoczynek i częste relaksowanie się z nogami umieszczonymi powyżej poziomu miednicy.

W 32 tygodniu ciąży maluszek może ważyć 1800 gramów i mierzyć 48 centymetrów. Dziecko oprócz rośnięcia, intensywnie przygotowuje się na dzień, w którym w końcu pozna swoich rodziców. Każdą wolną chwilę, kiedy nie śpi, poświęca na ćwiczenie umiejętności niezbędnych do życia poza brzuszkiem mamy – połykanie, ruchy oddechowe, kopanie, ssanie.

Maluszkowi nie sprawia żadnej trudności przykładowo ssanie kciuka. Wielu lekarzom udało się „przyłapać” płód z palcem w ustach, podczas wykonywania zdjęcia USG, które trafiało następnie do rodzinnego albumu.

W 32 tygodniu ciąży następuje ważna zmiana w wyglądzie dziecka. Skóra maluszka nie jest już przejrzysta, gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, dlatego zaczyna wyglądać tak jak skóra dorosłej osoby.

Maluszkowi wyraźnie wyostrzają się zmysły. Na tym etapie na pierwszy plan wysuwa się słuch, który teraz pozwala Twojej córeczce lub synkowi usłyszeć nawet burczenia w Twoim brzuchu. Poza tym każdego dnia rozwija się i dojrzewa układ oddechowy, który potrzebuje jeszcze trochę czasu na to, by sprawnie funkcjonować po narodzinach.

Zobacz również 32 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.