31 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 31 tydzień ciąży została wyłączona

Maluszek waży już ponad 1500 gramów. Choć do czasu, kiedy przyjdzie na świat zyska jeszcze trochę wagi, to już jest całkiem spory i w niczym nie przypomina dziecka sprzed kilku tygodni. Równie zdumiewający, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój dziecka, jest osiągnięty wzrost. Na tym etapie ciąży dziecko ma bowiem około 45 centymetrów długości  – oczywiście jest to wzrost średni. Może być on większy lub mniejszy.

Płody w 31 tygodniu ciąży bardzo różnią się między sobą. Duża zależy od genetyki, czyli cech przekazanych maluszkowi przez rodziców. Jeśli rodzice są wysocy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również takie będzie.

Co ważnego dzieje się w brzuszku przyszłej mamy, oprócz tego, że dziecko rośnie i powiększa się jego waga?

Przede wszystkim pojawia się bogata sieć połączeń między neuronami w mózgu. Płód potrafi już wykorzystywać ten złożony system: przetwarza informacje, śledzi światło oraz odbiera bodźce, które docierają do niego wszystkimi pięcioma zmysłami. W każdej minucie w ten sposób dziecko uczy się czegoś nowego, poznając to, co go otacza oraz własne dłonie i ciało.

Robi to jednak wtedy, kiedy nie śpi (a śpi całkiem sporo, potrafi już przespać długie odcinki czasu). Dzięki temu będziesz w stanie łatwiej określić fazy czuwania oraz snu maluszka.

O czym powinnaś pamiętać? Zwróć uwagę, czy dobrze odżywiasz się, czy dostarczasz wszystkich ważnych składników niezbędnych do rozwoju mózgu dziecka. Szczególnie istotne pod tym względem są kwasy tłuszczowe omega-3. Mózg płodu rozwija się obecnie w szybkim tempie, dotąd proces ten nie przebiegał tak dynamicznie, dlatego po stronie przyszłej mamy tak ważne zadanie – zadbanie, aby maluszkowi niczego nie brakowało.

Co możesz odczuwać w 31 tygodniu ciąży? Typowe są: zgaga, gazy, niestrawność, wzdęcia. Nadal możesz borykać się z bólami na dole brzucha i po bokach. Poza tym mogą pojawić się hemoroidy i żylaki nóg.

Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna – to, co typowe dla jednej kobiety, może być nieaktualne w przypadku drugiej. Dlatego jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, martwisz się, czy towarzyszące Ci objawy są prawidłowe, skonsultuj się z lekarzem i poinformuj go o wszelkich kwestiach, które cię martwią.

Zobacz również 31 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.