30 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 30 tydzień ciąży została wyłączona

Do końca ciąży pozostało około 10 tygodni! Być może na przyjście maluszka będziesz musiała poczekać jeszcze dwa tygodnie, bo ciąża będzie trwała 42 tygodnie lub niemowlę urodzi się kilka tygodni wcześniej…

Niezależnie od tego jak będzie w Twoim przypadku, musisz mieć świadomość, że zdecyduje natura. Z tego powodu ważne, byś dobrze przygotowała się do tego, co ma nastąpić. To już najwyższy czas, by kupić lub zorganizować najpotrzebniejsze rzeczy. Podstawa to kilka par ubranek na zmianę, fotelik samochodowy, jak również niezbędne kosmetyki.

Choć wszystko to można kupić później, warto mieć już pewne rzeczy przygotowane, bo po narodzinach maluszka możesz nie mieć czasu na odwiedzanie sklepów i nie znajdziesz ochoty na przeglądanie stron internetowych w poszukiwaniu tego, co potrzebujesz.

Poza tym 30 tydzień ciąży to dobry czas, bo z każdym kolejnym tygodniem może być ci trudniej opuszczać dom i podejmować się wyzwań, jakimi jest odwiedzenie sklepów i wybór nowych rzeczy, niezbędnych dla maluszka.

Na tym etapie ciąży możesz znowu odczuwać ciągłe wahania nastroju. Z łatwością będziesz przechodzić od radości do smutku. Nic dziwnego – w Twoim ciele każdego dnia zachodzą ogromne zmiany.

Maluszek na tym etapie ma 44 centymetry długości oraz waży 1400 gramów. Dynamiczny wzrost nie należy jednak do historii, maluszek naprawdę ciągle się zmienia i nabiera kształtów, które już wkrótce zobaczysz przy narodzinach.

Od 30 tygodnia ciąży mózg płodu zaczyna nabierać typowego kształtu. Pojawiają się na nim charakterystyczne wypukłości i zagłębienia. To bardzo istotne, bo te fałdy pozwalają na rozwój najważniejszego organu i zdobywanie istotnych umiejętności, niezbędnych do rozwoju i usamodzielniania się.

Większy mózg przejmuje teraz wiele funkcji, które wcześniej należały do innych organów. Na tym etapie to on jest odpowiedzialny za regulowanie temperatury ciała. Dzięki temu skóra może pozbyć się laguno, meszku odpowiedzialnego za ochronę przed zimnem.

Zobacz również 30 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.