29 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 29 tydzień ciąży została wyłączona

29 tydzień ciąży to okres, w którym przeciętny maluszek ma 43 centymetry długości i waży 1400 gramów. Zanim jednak niemowlę się urodzi jeszcze urośnie, około 10 centymetrów i nabierze trochę masy, poprzez gromadzenie ważnego z punktu funkcjonowania całego ciała tłuszczyku.

Co nowego możesz zaobserwować? Na pewno każdego dnia będziesz świadkiem harców Twojej córki lub synka. Aktywność płodu może być bowiem całkiem duża o dość różnych porach dnia i nocy. Niektórzy lekarze zalecają liczenie ruchów maluszka. Jak się do tego zabrać?

Poleca się zjeść lekki posiłek, położyć się na lewym boku. Po pierwszym poruszeniu czekamy na kolejne. Dobry wynik, który jest potwierdzeniem dobrostanu płodu, to co najmniej 10 ruchów na godzinę. Zazwyczaj dziecko osiąga taką wartość w kilka minut.

Typowe na tym etapie ciąży są również bóle w dolnej części brzucha i po bokach ciała. Poza tym niestety na skutek zaparć możesz obserwować u siebie również hemoroidy, które na szczęście znikają u większości młodych mam.

W zaawansowanej ciąży równie często pojawiają się żylaki, które są konsekwencją zwiększonej objętości krwi, nacisku macicy na żyły miednicowe oraz rozluźnienia żył. Wszystkie te zmiany mają również związek z hormonami ciążowymi.

Co możesz dla siebie zrobić? Przebywaj na świeżym powietrzu, postaraj się o to, by miło spędzać czas, otaczając się osobami optymistycznie nastawionymi do życia. Kilka tygodni, jakie pozostały Ci do końca ciąży szybko minie. Nawet się nie obejrzysz, a staną się wspomnieniem.

Jak radzić sobie z zawrotami głowy i osłabieniem? Tak, tak, również one mogą Cię męczyć…

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście odpoczynek, nieprzemęczanie się oraz wsłuchiwanie się we własny organizm. Jeśli dotąd nie skupiasz się na tym, co na tym etapie najważniejsze, bez skrupułów i wyrzutów sumienia zadbaj o siebie. To czas na rozpieszczanie ciała i umysłu.

Zobacz również 29 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.