28 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 28 tydzień ciąży została wyłączona

Przeciętne dziecko w 28 tygodniu ciąży ma około 40 centymetrów i waży ponad kilogram.

Co się dzieje teraz w brzuszku? Na początku siódmego miesiąca maluszek zdobędzie kolejną ważną umiejętność, jaką jest mruganie. To będzie kolejna czynność na liście już całkiem pokaźnej: po tym, jak maluszek nauczył się kaszleć, ssać, miewał czkawki oraz ćwiczył oddychanie, teraz umie mrugać i w ten sposób przygotowuje się na nawilżanie gałki ocznej oraz jej ochronę tuż po porodzie.

To nie wszystko. Maluszek ma już na tyle rozwinięty mózg, że śni. Podczas snu może się uśmiechać, a nawet przestraszyć. Kolejnym osiągnięciem jest bowiem możliwość wkraczania w fazę REM, czyli aktywną fazę snu. Mimo to maluszek nie jest jeszcze w stanie żyć samodzielnie poza brzuchem mamy. By mógł bezpiecznie przyjść na świat, musi jeszcze sporo urosnąć i udoskonalić zdobyte dotąd umiejętności.

Mimo że Twój maluszek już śni, co sprawia, że chwile, kiedy ma zamknięte oczy są dla niego bardziej fascynujące, to Ty być może masz problem, żeby w pełni się zrelaksować w trakcie nocnego odpoczynku. Często w zaawansowanej ciąży przyszłe mamy budzą się, z powodu różnych dyskomfortów. Zamiast wypoczywać i zbierać siły na to, co nastąpi po narodzinach maluszka, często nie są w stanie normalnie funkcjonować.

Z ważnych informacji: w 28 tygodniu ciąży wysokość macicy to dwa palce nad pępkiem. Tego typu informację otrzymasz od swojego lekarza podczas badania w gabinecie. Poza tym być może dowiesz się, ile dokładnie waży maluszek. Jest on na tyle duży, że przyszła mama może bez trudu ocenić jego ułożenie w brzuszku, oceniając, gdzie znajduje się nóżka, a gdzie plecki, czy rączka.

Co może się zmienić w tym tygodniu? Wiele kobiet obserwuje u siebie zespół niepokoju nóg oraz uczucie mrówek w łydkach. To sprawia, że nie są w stanie siedzieć spokojnie, ulgę przynosi ciągłe poruszanie nogami. Pomocna w tym przypadku może być: suplementacja żelazem oraz kwasem foliowym. Nie zawsze jest ona jednak skuteczna.

Poza tym na tym etapie możesz odczuwać już skurcze Braxtona-Hixa, które mimo że często niepokoją, pojawiają się w przypadku normalnie przebiegającej ciąży.

Większość przyszłych mam na tym etapie ciąży zauważa u siebie wzrost wagi na poziomie od 7,5 do 10,5 kilograma. Wzrost wagi zazwyczaj ma wpływ na trudności z poruszaniem się i zmianą pozycji. Mogą również utrudniać oddychanie i tak bardzo przeszkadzać, że będziesz marzyć, by  ciąża wreszcie się skończyła, a Ty żebyś mogła w końcu ujrzeć swojego upragnionego maluszka, a wraz z nim swoje stopy….

Zobacz również 28 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.