27 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 27 tydzień ciąży została wyłączona

W 27 tygodniu ciąży, zgodnie z zaleceniami, następuje zmiana w sposobie mierzenia dziecka. Odtąd maluszek nie będzie mierzony od główki do pośladków, ale od stóp do głowy, to sprawia, że może nagle wydawać Ci się, że masz bardzo duże dziecko. Tymczasem zmienił się tylko sposób pomiaru.

Na tym etapie przeciętne dziecko ma 38 centymetrów (mierzone od stóp do głowy). Podobnie do wzrostu szybko zmienia się waga maluszka. W tym tygodniu powinna przekroczyć kilogram.

Co ciekawe płód jest teraz wybitnym znawcą smaków, wyczuwa wszystko, co jesz i jeszcze bardziej niż Ty sama na to reaguje. To dlatego, że ma więcej kubków smakowych niż będzie miał w chwili narodzin. Z tego powodu często reaguje na różnice w smaku wód płodowych – chętniej i intensywniej się poruszając na przykład wtedy, kiedy zjesz coś słodkiego. Czasami można obserwować gwałtowną reakcję – na przykład w postaci usilnego kopania maminego brzuszka, gdy zjesz coś ostrego, mocno doprawionego, co dziecku nie do końca się spodoba.

Twoja macica może mieć na tym etapie wielkość dyni. Jest całkiem spora, co zazwyczaj idzie w parze z już dobrze zarysowanym brzuszkiem. Dno macicy można wyczuć na 7 centymetrów nad pępkiem. Poza zmianą wielkości brzuszka, na pewno zobaczysz zmianę w wyglądzie piersi, które są wyraźnie większe, brodawki stają się ciemniejsze i bardziej zarysowane.

Wzrost wagi może skutkować problemami z chodzeniem, schylaniem się i siedzeniem. Na pewno masz wiele takich chwil, kiedy trudno ci znaleźć wygodną pozycję. Poza tym ciężka waga dziecka, macicy może mieć wpływ na rozwój hemoroidów, co wiąże się niestety z problemami w toalecie…

Poza tym z jednej strony możesz odczuwać radość z powodu odmiennego stanu, z drugiej senność, to dlatego, że gdy próbujesz odpoczywać, maluszek często jest aktywny i budzi Cię mocnymi kopniakami. Ciąża to okres wielu sprzeczności. Macierzyństwo zresztą również. Warto się do tego przygotować.

Poza tym możesz obserwować u siebie obrzęki stóp i kostek, a czasami nawet twarzy i rąk. O wszystkich tego typu zmianach warto informować lekarza prowadzącego podczas wizyt kontrolnych. Czasami bowiem obrzęki w ciąży mogą być sygnałem nieprawidłowości.

Zobacz również 27 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.