26 tydzień ciąży
Kategoria: Tygodnie ciąży
Komentarze: Możliwość komentowania 26 tydzień ciąży została wyłączona
Dziecko w 26 tygodniu ciąży waży około 1000 gramów, czyli jeden kilogram. To dużo czy mało? Jeśli chodzi o wielkość, maluszek mierzy nieco ponad 23 centymetry.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym tygodniu jest otworzenie oczu przez maluszka. Dotąd oczy były zamknięte, by mogła się rozwijać siatkówka oka, od tego tygodnia maluszek może spoglądać na wszystko co znajduje się naokoło niego, by już po porodzie widzieć przedmioty w najbliższym otoczeniu. Na tym etapie może odbierać już bez przeszkód jasne światło oraz reagować na głośne dźwięki. To dlatego w przypadku oświetlenia brzuszka i przystawieniu źródła dźwięku w okolicę płód reaguje nagłym mruganiem oczu i drżeniem całego ciała.
Na tym etapie rozwoju nie można jednak ocenić jakiego koloru będą miały oczy maluszka. To dlatego, że siatkówka jest jeszcze mało wybarwiona. Z tego też powodu zdecydowana większość maluszków po porodzie ma jasnoniebieskie oczy.
Poza otwarciem oczu – nadal przebiega dynamiczny rozwój najważniejszych układów, w tym układu nerwowego u maluszka. Dziecko każdego dnia stara się ćwiczyć zdobyte umiejętności. Nie ustaje w badaniu otoczenia, poprzez uciskanie brzuszka mamy rączkami i stópkami.
Skóra dziecka przestaje być półprzezroczysta, zaczyna mieć lekko różowy kolor.
Jak czuje się przyszła mama w 26 tygodniu ciąży?
Brzuszek jest już zazwyczaj dobrze widoczny. Mogłaś przytyć do tego etapu już około 8-10 kilogramów, choć to sprawa bardzo indywidualna. Dużo zależy od wagi startowej oraz stanu zdrowia, a także stylu życia.
To, co można obserwować u niemal każdej przyszłej mamy – to wyczuwalne dno macicy na wysokości około 6 centymetrów nad pępkiem.
Ze względu na rosnący brzuch możesz czuć bóle pleców. Powodem może być również zmieniony środek ciężkości. Na tym etapie pojawiają się także skurcze i bóle nóg, które mogą na wiele sposobów odmawiać posłuszeństwa i zaskakiwać wieloma innymi dolegliwościami.
Inne konsekwencje ciąży? Na pewno uciskanie przez macice pęcherza moczowego, odbytnicy, co wpływa na częstotliwość odwiedzania toalety. Możesz także odczuwać bóle żołądka, co zmotywuje Cię z pewnością do częstszego jedzenia posiłków, ale małymi porcjami. To ważne, by dostarczać odpowiednią ilość kalorii i cennych składników odżywczych rozwijającemu się dziecku!