25 tydzień ciąży
Kategoria: Tygodnie ciąży
Komentarze: Możliwość komentowania 25 tydzień ciąży została wyłączona
Nadal wzrost dziecka przebiega bardzo dynamicznie. Maluszek rośnie (wydłuża się) oraz powiększa się jego waga. Przeciętna długość, jaką w tym tygodniu osiąga, to 23 centymetry oraz waga w granicy 700 gramów.
Ważnym wydarzeniem w tym tygodniu jest kształtowanie się pod skórą sieci naczyń włosowatych, które wypełniają się krwią. Kolejne ważne osiągnięcie to pod koniec 25 tygodnia rozwijanie się pęcherzyków płucnych, które pozwolą maluszkowi na samodzielne oddychanie. Jeśli ten proces nie nastąpiłby, niemowlę tuż po porodzie, nie mogłoby nabrać samodzielnie powietrza, a chwila ta nie wiązałaby się standardowo z płaczem i wzruszeniem po stronie rodziców.
Mimo że już na tym etapie powstaje surfaktant, substancja wyścielająca płuca, potrzebna, by pęcherzyki płucne mogły wypełnić się powietrzem, to płuca maluszka nie są jeszcze gotowe, by pracować samodzielnie. Musi minąć jeszcze kilka tygodni, by ten proces mógł się zakończyć, a przygotowanie maluszka do życia poza brzuchem mamy przeszło do przeszłości.
Proces „oddychania” to jednak nie tylko rozwój płuc, ale również zmiany zachodzące w nozdrzach. Ważnym wydarzeniem na tym etapie jest otwarcie nozdrzy, które dotąd były zamknięte. W ten sposób rozpoczyna się proces potrzebny do wdychania tlenu i wydychania dwutlenku węgla.
Poza tym w 25 tygodniu ciąży sprawne są już struny głosowe, które pozwalają dziecku przeżywać coś na kształt czkawki, co Ty zauważasz jako systematyczne, miarowe podskakiwanie brzucha.
Jak możesz się czuć, przyszła Mamo?
Na pewno możesz odczuwać swędzenie brzuszka. To dlatego, że skóra w tym miejscu rozciąga się. Pamiętaj o systematycznym nawilżaniu i delikatnym wcieraniu, co pozwoli zapobiec rozstępom.
Poza tym już na tak zaawansowanym etapie ciąży możesz zauważyć, że jesteś znudzona tym odmiennym stanem. Czas może Ci się dłużyć i możesz pragnąć znowu założyć „normalne ubrania” i zacząć chodzić i poruszać się bez zbędnych nadmiernych kilogramów. Już teraz pragniesz mieć w ramionach maluszka i rozpocząć nowe życie.
Musisz liczyć się z tymi zmiennymi nastrojami, rozdrażnieniem, a nawet czasami smutkiem. Mimo to uczucia te są zdecydowanie bardziej do „ogarnięcia” niż na początku ciąży. Łatwiej nad nimi zapanujesz, również dlatego, że już wiesz, czego możesz się spodziewać.
Zobacz również 25 tydzień ciąży na sosrodzice.pl