24 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 24 tydzień ciąży została wyłączona

Dziecko w 24 tygodniu ciąży waży już około 700 gramów i mierzy około 22 centymetry. Maluszek rośnie już tak szybko i jest tak duży, że nie można go porównać do żadnego owocu. Każdego tygodnia powiększa swoją wagę o 170 gramów, co oznacza, że rośnie niemal tak szybko jak Ty.

Już na tym etapie znaczna części dodatkowych gramów, jaka zwiększa wagę Twojego dziecka, to tkanka tłuszczowa. Część dodatkowych kalorii „przechodzi” również na inne cele, na to, by budować kości, narządy wewnętrzne i mięśnie, które same w sobie również ważą i mają wpływ na wygląd sylwetki rozwijającego się małego człowieka.

Gdybyś mogła spojrzeć już teraz na twarz swojego maluszka, zobaczyłabyś, że jest w pełni ukształtowana i słodka. Możesz to czasami ocenić podczas badania USG 3D, kiedy lekarz na Twoje życzenie lub sam z siebie wydrukuje jedną z pierwszych fotografii Twojego dziecka. Zachowaj ją na pamiątkę. Jest bezcenna.

Na twarzy dziecka można już wyróżnić włoski, rzęsy a nawet brwi.

Zastanawiasz się, czy maluszek jest brunetem, blondynem czy rudy? Może zaskoczy Cię fakt, że wszystkie dzieci na tym etapie mają włoski białe jak śnieg. To dlatego, że brak w nich jeszcze pigmentu.

Co się dzieje u Ciebie? Jaki zmiany możesz obserwować?
Przede wszystkim ciesz się ciążą i końcówką szóstego miesiąca. Już w następnym tygodniu wkroczysz w kolejny trymestr ciąży.

Z tym będą wiązać się pewne zmiany.
Możesz zaobserwować, że Twój oddech stanie się płytszy, będziesz miała trudność z oddychaniem pełną piersią. To dlatego, że Twoja macica rośnie, a dziecko powiększa się, zaczyna uciskać przeponę, co utrudnia oddychanie.

Dodatkowo możesz odczuwać bardziej intensywne ruchy dziecka, musisz liczyć się z bolesnością podbrzusza, zgagą i niestrawnością. Podczas szczotkowania zębów nie przestrasz się, jeśli na szczoteczce zobaczysz krew. W ciąży dziąsła są bardziej obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Mogą lekko krwawić. To nie oznacza kłopotów ani nie wskazuje na żadne nieprawidłowości.

Zobacz również 24 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.