23 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 23 tydzień ciąży została wyłączona

Dziecko na tym etapie wygląda dość specyficznie. Na jego ciele jest wyraźnie zbyt dużo skóry, która tworzona jest niejako na zapas, zanim jeszcze rozwinie się „ciało”. Skóra dziecka rośnie szybciej niż przybywa tkanki tłuszczowej. Potrzeba jeszcze czasu zanim powstanie tłuszczyk, który wypełni skórę i sprawi, że maluszek będzie się prezentował jak mały bobasek, którego witasz w dniu porodu.

Na początku tego tygodnia zazwyczaj obserwuje się dynamiczne przybieranie na wadze. Malec, który ma 500 gramów i mierzy około 20 centymetrów zaczyna szybko rosnąć, a wraz z nim zwiększa się również Twoja waga. Skóra ma nadal czerwony odcień, jest lekko przejrzysta, dlatego można przez nią wyróżnić wszystkie organy wewnętrzne, w tym kości. Dynamicznie rozwijają się również naczynia krwionośne, które są odpowiedzialne za transport tlenu oraz substancji odżywczych.

Kiedy spodziewać się unormowania wyglądu skóry? Okazuje się, że skóra malca traci przejrzystość około ósmego miesiąca ciąży.

Co może czuć przyszła mama w 23 tygodniu ciąży? Typowe są bóle w podbrzuszu i w bokach, które są wynikiem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę, zaparcia, zgaga, okresowe bóle głowy, nieżyt nosa, wzmożony apetyt, świąd skóry, zwłaszcza skóry na brzuchu itd.

Zobacz również 23 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.