22 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 22 tydzień ciąży została wyłączona

Możesz już wyraźnie wyczuwać swoje dziecko i rozpoznawać sposób poruszania się. Dziecko robi się całkiem spore. Zazwyczaj w 22 tygodniu waży pół kilograma i mierzy około 20 centymetrów. Jeśli masz w domu starsze dzieci, spójrz na małą lalkę, miej więcej takie jest teraz Twoje dziecko.

Maluszek jest już dobrze przygotowany do życia poza brzuchem mamy – posiada już rozwinięty zmysł dotyku, słuchu, wzroku i smaku. Często bawi się pępowiną, poznając jej strukturę i badając swoje możliwości manualne. Czy uda mi się to chwycić?
Dodatkowo ćwiczy uścisk, który po porodzie jest bardzo silny. Czasami młodzi rodzice mają problem z otwarciem małej dłoni i wyczyszczeniem jej w środku. To również z powodu odruchów, które są bardzo mocno zakorzenione i decydują o przetrwaniu w nowym świecie.

Jak natomiast pracują oczy maluszka? Mimo że w macicy jest ciemno, dziecko już na tym wczesnym etapie potrafi rozróżnić dzień od nocy, może gwałtownie się poruszyć, gdy do brzucha zostanie przystawiona latarka. Najczęściej małe dzieci odwracają głowę od źródła światła i reagują zaniepokojeniem.

Maluszek przebywający w brzuchu mamy słyszy również wszelkie głosy. Na tym etapie jest w stanie rozpoznać głos należący do mamy oraz taty. Rozpoznaje wszystkie dźwięki, które często słyszy. Oczywiście maluszek słyszy również to, co dzieje się w brzuchu – bicie serca, szum krwi, pracę żołądka, jelit, a także to, co dzieje się naokoło – dźwięk telewizora, szczekanie psa, pukanie do drzwi.

A co ze zmysłem smaku? Maluszek rozpoznaje nowe smaki. Jeśli jesz coś ostrego, on to czuje. Gdy smakujesz lody, malec odbiera wszystkie walory takiej przekąski. Już na tym etapie kształtuje się gust kulinarny. Dlatego staraj się jeść zdrowe, urozmaicone posiłki, które dostarczą Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Co możesz czuć na tym etapie? Na pewno przypływ energii, wyraźne ruchy płodu, zwiększoną ilość białych upławów, bóle pleców, nieżyt nosa i pojawiające się krwawienia, wzmożony apetyt i skurcze mięśni nóg. Niestety mogą pojawić się również żylaki nóg i hemoroidy.

Zobacz również 22 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.