20 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 20 tydzień ciąży została wyłączona

To już półmetek. Przed sobą masz już „tylko” 20 tygodni. Ciesz się ciążą, bo już wkrótce, szybciej niż Ci się wydaje, będzie ona wspomnieniem. Z perspektywy czasu na pewno miłym wspomnieniem, radosnym oczekiwaniem na nowe życie… I choć teraz być może narzekasz, że bywa ciężko, skup się na tym, co piękne. Zrób sobie sesję z brzuszkiem, nadrób zaległości w lekturach, zrelaksuj się lub wyjedź na krótkie wczasy, jeśli tylko możesz. Korzystaj z chwili! W ten sposób nie będziesz niczego żałować…i nabierzesz siły na wyzwania, które czekają Cię już wkrótce.

Co się dzieje w Twoim brzuszku? Dziecko waży około 280 gramów i ma około 16 centymetrów (liczone od czubka głowy do pośladków). Z każdym dniem dynamicznie rośnie i zmienia się.

W badaniu połówkowym już na pewno będzie można rozpoznać płeć dziecka. Aparat USG będzie w stanie odkryć przed rodzicami tę tajemnicę, oczywiście, jeśli będą chcieli ją poznać. To, jak będziecie chcieli wiedzieć?

Jeśli nosisz pod sercem dziewczynkę, ma ona już w pełni ukształtowaną macicę, a w jej jajnikach znajduje się 7 milionów prymitywnych komórek, z których w dniu narodzin pozostaje jedynie około 2 miliony. W 20 tygodniu życia u dziewczynek zaczyna się rozwijać kanał pochwy.

Jeśli pod sercem nosisz chłopca, jego rozwój również przebiega bardzo dynamicznie. Ważna zmiana to zstępowanie jąder z jamy brzusznej. Do moszny trafią one za kilka miesięcy. Aparat USG może również wyraźnie zaprezentować na monitorze penisa, co jednoznacznie potwierdza płeć dziecka.

Mimo że to połowa ciąży, to dziecko ma nadal sporo miejsca do poruszania się. Może kopać, obracać się, fikać koziołki. Z pewnością już czujesz mocniejsze ruchy maluszka. Jednak jeśli tego nie doświadczyłaś, spokojnie, na pewno jeszcze tydzień lub dwa, a będziesz miała okazję.

Co możesz czuć na tym etapie ciąży? Jeśli dotąd bywałaś często zmęczona, teraz najczęściej poczujesz przypływ energii, będziesz miała więcej chęci do codziennych działań. Poza tym charakterystyczne jest zwiększenie ilości białych upławów, mogą pojawić się także bóle brzucha oraz skoncentrowane po bokach, które sugerują rozciąganie się macicy. Na tym etapie pojawiają się również zgaga, niestrawność, wzdęcia, bóle pleców, jak również skurcze mięśni nóg. Niestety mogą pojawić się żylaki nóg i hemoroidy, które zazwyczaj po ciąży znikają.

Zobacz również 20 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.