18 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 18 tydzień ciąży została wyłączona

Jesteś już w 5 miesiącu ciąży, gratulacje! To ważny moment.

Na początku lub pod koniec tego miesiąca poczujesz maluszka – często to właśnie teraz coś abstrakcyjnego – ciąża – staje się stanem namacalnym a więź z jeszcze nienarodzonym dzieckiem bardzo silna. Dzięki temu, że dziecko reaguje na to, co się dzieje, porusza się po posiłku oraz wtedy, kiedy odpoczywasz, masz lepszy kontakt z synkiem lub córką i możesz kontrolować jego samopoczucie. Dodatkowo wszystkie te zmiany mają wpływ również na Twój humor. Zazwyczaj w II trymestrze przyszłe mamy czują się pewniej i lepiej z ciążą. Nic dziwnego – ciąża jest już widoczna, przyszła mama zazwyczaj akceptuje swój zmieniony stan, a maluszek daje o sobie znać każdego dnia. Poza tym dzidziuś jest już na tyle wyjątkowy, że ma swoje linie papilarne, układ szlaczków na skórze dłoni i stóp, które są charakterystyczne tylko dla niego i dzięki którym może być on już po porodzie łatwo zidentyfikowany.

Maluszek w 18 tygodniu ciąży ma około 14 centymetrów. Waży natomiast 140 gramów, co można porównać do wagi przeciętnej piersi kurczaka. Maluszek stopniowo zaczyna wypełniać macicę, a wraz z jego wzrostem można zauważyć rosnący brzuch oraz odczuwać bardziej dynamicznie ruch – z czasem pomału kopniaki i obroty będą stawać się bolesne i niekiedy nieprzyjemne.

Co zajmuje dziecko teraz najbardziej? Oprócz dynamicznego wzrostu maluszek uczy się dwóch ważnych umiejętności: ziewania oraz czkawki. Tę drugą możesz łatwo zaobserwować u siebie, kiedy zazwyczaj po posiłku, Twój brzuch będzie się dynamicznie, a jednocześnie rytmicznie poruszał…Dość szybko nauczysz się, jak rozpoznawać czkawkę…

Zobacz również 18 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.