16 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 16 tydzień ciąży została wyłączona

W 16 tygodniu ciąży dziecko waży od 85 do 140 gramów. Waga uzależniona jest od predyspozycji genetycznych i indywidualnych. Dzieci wyższych rodziców ważą więcej. To naturalne… Natomiast długość dziecka mierzona od czubka głowy do pośladków wynosi od 10 do 13 centymetrów.

Maluszek każdego dnia intensywnie ćwiczy mięśnie. Potrafi już całkiem sporo. Już za kilka tygodni każdy ruch, zwłaszcza dynamiczne rozprostowywanie ciała jest wyczuwalne, a z czasem będzie nawet bolesne.

Maleństwo z każdym dniem pięknieje. Twoja mała córeczka lub synek ma na twarzy małe oczka, które otaczają brwi i rzęsy. Co ciekawe oczka na tym etapie już funkcjonują. Gałki oczne wykonują małe ruchy – w prawo i w lewo, a nawet są w stanie odebrać światło i maluszek może aktywnie zareagować na zmiany jego natężenia. Nosek jest dość płaski, ale lekko zadarty. Maluszkowi na tym etapie zaczynają rosnąć malutkie paznokietki, jednak potrzeba jeszcze kilku tygodni, by mogły dotrzeć do końca opuszka.

W 16 tygodniu ciąży uszy dziecka znajdują się już na swoim miejscu. Maluszek jest wrażliwy na dotyk. Czasem nawet nadwrażliwy, może bardzo energicznie zareagować na ucisk brzucha, a nawet się jego wystraszyć. Na skutek tego może nawet zapiszczeć, jednak nie licz, że usłyszysz ten dźwięk. Pierwszego miłego, bo oczekiwanego dla ucha odgłosu płaczu możesz spodziewać się dopiero po narodzinach maluszka. Wtedy po porodzie płacz będzie dobrą oznaką.

Jak się możesz czuć? Masz wiele powodów do radości. Minął pierwszy trymestr – najtrudniejszy dla przyszłej mamy, w którym towarzyszy jej zmęczenie i spadek energii. Możesz również odetchnąć z ulgą – ryzyko poronienia znacznie spadło…na tym etapie właściwie się nie zdarza. Teraz ciesz się ciążą w pełni!

Zobacz również 16 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.