15 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: 1

Kolejny tydzień ciąży już za Tobą. Odliczasz dni do porodu? Spokojnie, jeszcze masz przed sobą 5 tygodni do półmetku, a potem jeszcze trzeci trymestr ciąży. Co prawda nie wszystkie ciąże trwają dokładnie 40 tygodni, ale tak jest najczęściej. To średnia, od której jest jednak wiele wyjątków. Za normę uznaje się poród między 38 a 42 tygodniem ciąży.

W 15 tygodniu ciąży dziecko ma około 11 centymetrów. Ważyć może od 56 do 85 gramów. Maluszek jest już jak średnia pomarańcza. Już na tym etapie płód wyglądem przypomina małe dziecko. Uszy ma na swoim miejscu (po bokach twarzy), wędrówkę zaczynają też oczy, które z tyłu twarzy przemieszczają się na przód twarzy.

Dziecko już sprawnie się porusza. Jego ruchy są skoordynowane, świadome, dziecko już nad nimi panuje, choć nadal musi sporo ćwiczyć, dlatego wykorzystuje w tym celu każdą chwilę. Nie próżnuje… W każdej minucie uczy się własnego ciała, próbuje nowych rzeczy i doskonali już zdobyte umiejętności. To się zaczyna opłacać, bo mięśnie nóg i rąk są silne. Maluszek umie nawet już ssać kciuk, a także oddychać, wie, w jaki sposób wykonuje się ruchy klatki piersiowej. Ta umiejętność pozwoli mu przeżyć, gdy będzie musiał zaczerpnąć pierwszego powietrza.

Zobacz również 15 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Odpowiedzi

  Komentarze: 1


  1. Hej;) Jestem w 15tygodniu i jak koleżanka wcześniej mam bóle głowy… straszne nudności.. i brak apetytu. Przeciwieństwo tego jak było na początku.