14 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 14 tydzień ciąży została wyłączona

Gratulacje to już czwarty miesiąc ciąży, czyli drugi trymestr. Spodziewałaś się, że tak szybko miną te pierwsze, najtrudniejsze dla przyszłej mamy tygodnie? Ciesz się, bo najprawdopodobniej będziesz lepiej się czuć, wróci Ci energia i chęć do działania. Będziesz czuła się lepiej również z powodu mniejszych wahań nastrojów, wróci optymizm, który będzie Ci towarzyszył każdego kolejnego dnia. To dlatego II trymestr ciąży przyszłe mamy zazwyczaj uważają za najlepszy. Zła informacja jest taka, że im bliżej do trzeciego trymestru ciąży, tym większe ryzyko, że trudne emocje i odczucia będą powracać. Dlatego ciesz się tym, co jest teraz. Koniecznie wykorzystuj każdą chwilę, by odpocząć i zregenerować siły do dalszych wyzwań. Jeśli chcesz, wyjedź. To czas na małe wycieczki, wyjścia z partnerem, seanse w kinach i w teatrze.

Co się dzieje w Twoim brzuchu? Ciekawa informacja jest taka, że na tym etapie każde dziecko rozwija się w innym tempie. Jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej. Mimo jednak tych różnic, dzieci rozwijają się według tych samych wzorców, stąd można ten proces łatwo kontrolować i w razie nieprawidłowości interweniować.

Jak duże jest dziecko w 14 tygodniu ciąży? Maluch jest zazwyczaj jak zaciśnięta pięść. Jednak pomału jego ciało, wcześniej skulone, zaczyna się rozprostowywać. Poza tym szyja dziecka się wydłuża, a głowa unosi, dzięki temu systematycznie, choć powoli, sylwetka maluszka zmienia się i zaczyna przypominać tę, którą obserwuje się tuż po porodzie.

W 14 tygodniu ciąży na głowie maluszka mogą rosnąć już włoski. Niektóre dzieci rodzą się z pokaźną czupryną. Co ciekawe włoski rosną również na całym ciele, co nazywa się lanugiem. Ma ono prostą, choć ważną rolę – ma ogrzewać ciało maluszka, dbając o zachowanie przez nie odpowiedniej temperatury. Nie ma obawy, że lanugo zostanie na stałe. Jest tymczasowe, wraz z rozwojem dziecka – zniknie, czasami tylko niektóre dzieci mają niewielki meszek na ciele tuż po porodzie.

Opracowano na podstawie: http://www.sosrodzice.pl/14-tydzien-ciazy/
Zobacz również 14 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.