13 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 13 tydzień ciąży została wyłączona

Lubisz brzoskwinie? Twoje dziecko wielkością przypomina właśnie ten owoc. Zauważyłaś jak szybko postępuje rozwój maluszka? W poprzednim tygodniu można było porównać go do średniej śliwki, a już teraz przypomina średnią brzoskwinię. Ciekawa informacja jest taka, że nadal proces ten będzie dynamicznie postępował, dlatego zwróć uwagę na swoje menu, dbaj o siebie, jedz urozmaicone i dobrze przygotowane posiłki. Tylko w ten sposób możesz zadbać o rosnące w Twoim łonie życie.

Poza tym musisz wiedzieć, że nadal typowe dla ciąży jest uczucie zmęczenia, możesz odczuwać senność i brak energii. Bardzo często przyszłe mamy męczą wymioty, mdłości, zaparcia, zgaga, niestrawność. Charakterystyczny jest także nadmierny apetyt oraz napady wilczego głodu.

Maluszek ma około 7,5 centymetra, jednak proporcje są dalekie od tych, które obserwuje się po porodzie. Głowa maluszka stanowi około połowę długości ciała. Na szczęście całe ciało rozwija się bardzo szybko, dlatego już w dniu urodzenia ciało dziecka będzie przypominało proporcje małego człowieka. Dla porównania w chwili urodzenia głowa stanowi już tylko 1/4 długości całego ciała.

W 13 tygodniu ciąży bardzo dynamicznie rozwijają się jelita, które pomału zaczynają schodzić z pępowiny na swoje miejsce. Już za kilka tygodni będą sprawnie działać i wydalą swoją pierwszą kupkę, czyli czarną smółkę, która powinna opuścić jelita w przeciągu pierwszych dwóch dób po narodzinach.

Kolejne ważne wydarzenie? Powstanie strun głosowych. Dzięki nim maluszek będzie mógł się z Tobą komunikować. Na początku tylko za pośrednictwem płaczu, jednak z czasem dynamiczny rozwój mowy pozwoli na kolejne ważne dokonanie, czyli naukę mówienia.

Zobacz również 13 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.