12 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 12 tydzień ciąży została wyłączona

Dziecko szybko rośnie. W przeciągu ostatnich trzech tygodni płód podwoił swoją wielkość. Obecnie waży 14 gramów. Nie jest to może spektakularny wynik, ale na przestrzeni ostatnich tygodni bardzo znaczący. Ponadto płód rośnie, wydłuża się i łatwo można go zobaczyć gołym okiem. W 12 tygodniu ciąży dziecko ma 6,3 centymetrów, licząc od czubka głowy do pośladków. Wyobraź sobie średniej wielkości śliwkę. Takiej wielkości jest miej więcej na tym etapie maluszek.

Na tym etapie wiele układów jest wykształconych, ale oczywiście ich rozwój będzie jeszcze kontynuowany. Przez kolejnych trzydzieści tygodni maluszek będzie dynamicznie się rozwijał. Poza tym poszczególne organy muszą jeszcze zostać wyćwiczone w swojej funkcjonalności. Przykładowo układ pokarmowy musi wyćwiczyć ruchy perystaltyczne. Są one ogromnie ważne, bo stanowią podstawę procesu trawienia, umożliwia przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż jelita.

Poza tym już na tak wczesnym etapie szpik kostny wytwarza białe ciałka krwi, które mają bezpośredni wpływ na odporność. Dzięki nim organizm małego dziecka będzie gotowy do walki z patogennymi bakteriami tuż po porodzie, dodatkowo wzmacniany przez naturalny pokarm z piersi będzie dobrze przygotowany do samodzielnego życia poza brzuszkiem mamy.

Już w 12 tygodniu ciąży, czyli prawie na finale I trymestru przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony. To bardzo istotne osiągnięcie. To ważny krok do samodzielności, która pozwoli w przyszłości maluszkowi, jako już dorosłemu człowiekowi, na posiadanie własnego potomstwa.
Jak może się czuć przyszła mama? Na tym etapie musi się jeszcze liczyć z niemiłymi symptomami pierwszego trymestru. Zazwyczaj jeszcze jej towarzyszą mdłości, uczucie zmęczenia, niepokój czy strach. Jednak już pomału samopoczucie będzie się zmieniać i to jest bardzo dobra wiadomość, bo II trymestr, kiedy kobieta czuje się najlepiej tuż tuż…

Zobacz również 12 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.