11 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 11 tydzień ciąży została wyłączona

Choć dziecko waży tylko 9 gramów i ma około 5 centymetrów długości, to jego organy są już wysoko wyspecjalizowane, a w małym ciałku funkcjonują niemal wszystkie organy. Wszystkie najważniejsze części już na tym etapie spełniają swoją funkcję.
Ciało pomału wyprostowuje się, już nie przypomina skulonej „kijaneczki” z długim ogonem. Teraz wydłuża się tułów oraz powstają inne ważne organy, z najważniejszych dokonań należy wymienić powstanie włosów, które po porodzie pozwolą na wyrośnięcie bujnej czupryny oraz łożysk paznokci, które stanowią preludium paznokci, które zaczną rosnąć dopiero za kilka tygodni. Niektóre maluszki po porodzie mają tak długie paznokietki, że się nimi drapią i robią sobie na ciele (zwłaszcza na twarzy) niewielkie rany. Z tego właśnie powodu zalecane jest zabranie do szpitala niewielkich rękawiczek lub użycie w tym celu małych skarpetek.
Na tym etapie płód już ma wyraźnie ludzki wygląd, przypomina niewielkiego człowieka i jest już pod tym względem bardzo rozwinięty. Uszka mają już prawie końcową postać. Teraz będą tylko rosły, jednak ich kształt nie będzie się zmieniać. Z czasem zmieni się za to ich ułożenie. Również w 11 tygodniu nozdrza są na końcówce nosa, znajdują się dokładnie tam, gdzie powinny. Dobrze wykształcony jest język i podniebienie. Powstają też wyraźne sutki – u małych dziewczynek i chłopców.
W 11 tygodniu ciąży lekarz nie rozpozna płci dziecka, będzie to możliwe dopiero za dwa tygodnie. Jednak już na tym etapie pojawiają się jajniki, niewielkie kuleczki w jamie brzusznej, które w przyszłości będą mogły wydać jajeczko i pozwolić w ten sposób na powstanie nowego, kolejnego życia.

Zobacz również 11 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.