10 tydzień ciąży

  Kategoria: Tygodnie ciąży
  Komentarze: Możliwość komentowania 10 tydzień ciąży została wyłączona

To już 10 tydzień ciąży. Masz za sobą jedną czwartą ciąży. Jest co świętować i z czego się cieszyć, bo już na tym etapie dużo ważnych organów i układów jest wstępnie ukształtowanych. Maluszek, którego płci nie można jeszcze ocenić, jest wielkości suszonej śliwki. Ma około 3,8 centymetrów, ale bardzo szybko rośnie, właściwie każda godzina przynosi spore zmiany.

U maluszka kształtują się kości i chrząstki, to sprawia, że budowa ciała staje się bardziej zdecydowana i mocniejsza. Co ciekawe już na tym etapie można wyróżnić małe łokcie, które u maluszka wielkości śliwki są naprawdę maciupkie. Dodatkowo na nogach już widać kolana oraz można wyróżnić stawy skokowe.
Już w 10 tygodniu ciąży powstają też zalążki zębów, dlatego naukowcy i lekarze wskazują, że już teraz należy myśleć o przyszłym uzębieniu malca i zwracać uwagę na dietę oraz na to, by często przebywać na świeżym powietrzu. Ma to znaczenie ze względu na produkcję witaminy D, która wytwarzana jest w trakcie działania promieni UV (najwięcej tworzy się jej w słoneczny, ciepły dzień, ale również zimą powstaje – dlatego spacery należy planować w każdej aurze).

Tydzień 10 to również czas, kiedy funkcjonuje większość organów. Na tym etapie żołądek pracuje już pełną parą, wytwarza soki trawienne, a nerki są w stanie produkować już mocz, a wraz z nim uboczne składniki przemiany materii. U chłopców jądra produkują już testosteron.

Zobacz również 10 tydzień ciąży na sosrodzice.pl

Comments are closed for this post.